Co warto wiedzieć o obrączkach ślubnych?

Jeśli szukasz obrączkek Kraków, koniecznie odwiedź ten adres.

Dla wielu osób ceremonia ślubu jest niezmiernie wzruszającym dniem w życiu. Ceremonia ta jednoczy małżonków na zawsze, a oznaką ich wierności, uczucia i zaangażowania są obrączki, które wkładają sobie na palce.

Panowie nie zawsze mieli obrączki

Pierwotnie nie było podziału na obrączki i pierścienie zaręczynowe, skutkiem tego ich historia jest wspólna i sięga aż do Starożytności. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., w rezultacie czego podarowanie żonie pierścienia stało się cząstką sakramentu ślubu. Mężczyźni zaczęli nosić na palcu obrączkę kilka wieków później, o czym jednak mało osób wie. I choć wcześniej miały miejsce sytuacje, że wsuwali pierścienie na dłoń jak odjeżdżali na wojenne eskapady, aczkolwiek tradycja ta rozpowszechniła się szerzej w minionym stuleciu, a dokładniej w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć wojakowi, że w domu wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której winien pozostać wierny. Nad Wisłą para małżeńska nosi obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, aczkolwiek w wielu krajach, jak przykładowo w USA, w Brazylii, w Irlandii czy w Iranie, wsuwa się je na lewą rękę, którędy zgodnie ze staroświeckimi wierzeniami biegnie tzw. “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, narzeczeni wybierają i mierzą obrączki razem, aczkolwiek tradycja mówi, iż narzeczona nie powinna ich kupować, bowiem jest to zobowiązanie narzeczonego.

Obrączki ślubne – wygraweruj datę ślubu, imiona małżonka albo cytat

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki wyróżniają się subtelniejszą stylistyką. Na przestrzeni stuleci sporządzano je z najrozmaitszych surowców, w mniejszym lub większym stopniu wytrzymałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale (jak żelazo lub stal) reprezentujące siłę miłości. Dziś do ich wykonania używa się najczęściej platyny oraz złota, które są symbolem ufności wobec małżonka. Rzecz jasna, są one również nierzadko zdobione kamieniami szlachetnymi, jednak w dalszym ciągu przeważnie kupowane są proste, uniwersalne pierścienie ze złota i subtelne obrączki, w których zastosowano kombinację dwóch odmian złota (np. tradycyjnego z białym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, mają również często w ofercie ich grawerowanie. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki dodając do nich datę ślubu, imię małżonka czy też ważny dla nowożeńców cytat.

Nasza siedziba:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]