pierścionki zaręczynowe kraków

Co warto wiedzieć o pierścionkach zaręczynowych?

Gdy znajdziesz kobietę, z którą postanowisz spędzić resztę życia, prędzej czy później podejmiesz decyzję o ślubie. Najpierw jednakże ma miejsce ta wymarzona przez mnóstwo pań chwila – oświadczyny, na które będziesz potrzebował pierścionka zaręczynowego.

Pierścionek zaręczynowe – tradycja od wielu stuleci

Danie kobiecie w prezencie pierścienia to niezwykle stara tradycja, sięgająca Starożytnego Egiptu. Pierścionki są w formie okręgu, który reprezentuje nieskończoność. Zgodnie ze zwyczajem nosi się je na czwartym palcu lewej ręki, zwanym zresztą “palcem obrączkowym”, co wypływa z wiary, iż od tego palca prowadzi żyła wiodąca prosto do serca, określana jako “vena amoris”. Ogólnie uważa się, że to Grecy przywieźli do Europy zwyczaj przekazywania pierścionków zaręczynowych. Pierwotnie wytwarzano je ze skóry, z konopi, a nawet kości słoniowej. Dopiero w późniejszym okresie Rzymianie wykorzystali do ich produkcji metali, głównie żelaza. Drogimi pierścieniami ze złota czy srebra obdarowywano jedynie wtedy, kiedy mężczyźni pragnęli ogłosić swoją całkowitą ufność do partnerki. W dzisiejszych czasach pierścionki zaręczynowe od razu łączymy z platyną, drogimi kamieniami i złotem, tymczasem surowce te faktycznie szeroko wykorzystuje się do ich tworzenia dopiero od paru wieków, przy czym znaczący przyrost ich popularności daje się odnotować w XX w.

Platyna, drogie kamienie, a także drewno – współczesne pierścionki zaręczynowe

Oczywiście idealna biżuteria zaręczynowa to platynowy pierścionek ze sporym diamentem, jednak możliwości dowolnego zestawiania przeróżnych metali oraz kamieni są olbrzymie. Nie licząc diamentów stosuje się szafir, szmaragd czy rubin. Część osób wybiera tańsze metale, jak tytan, stal damasceńską, srebro, a nawet drewno, niemniej jednak nadal na rynku dominują pierścionki sporządzone z platyny i przeróżnych rodzajów złota (czerwonego, żółtego i białego).
Ile powinniśmy środków przeznaczyć na pierścionek zaręczynowy? Niedawno popularne było opinia, iż mężczyzna winien wydać na niego przynajmniej 2 miesięczne pensje. Koszt pierścionka zależny jest od kilku czynników: ilości karatów, wykorzystanego kamienia, designu czy surowca, w związku z tym każdy odszuka ładny, niepowtarzalny pierścionek w określonym budżecie. Miejmy jednakże na uwadze, że pierścionek zaręczynowy ma być przede wszystkim symbolem zaangażowania i miłości, wobec tego jego koszt ma drugorzędne znaczenie. Istotne jest to, czy będzie się podobał naszej wybrance.

Nasza siedziba:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]