Co to jest system rozliczeń SWIFT?

Uzupełnij swoje wiadomości o systemie SWIFT.

Mimo, że de facto regularnie korzystamy z usług bankowych, wiele Polaków po raz pierwszy dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania wdrożenia sankcji wobec Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT używany jest już od lat 70-tych XX w. i jest jednym z filarów sprawnego działania bankowości międzynarodowej.

System rozliczeń SWIFT używają nie tylko banki

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle natomiast tym skrótem określa się międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby niewątpliwie o wiele bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to najpopularniejszy, ale nie jedyny funkcjonujący obecnie system tego typu. Nie licząc np. w Naszym kraju korzysta się dodatkowo z systemów: SORBNET, Elixir oraz SEPA.Na całym świecie wykorzystywane są także rozmaite systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń między bankami na obszarze konkretnego państwa.

Jak więc wyróżnia się system rozliczeń SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem nieomal wszystkie kraje świata, a przy tym stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekracza już 11 tys., ale także giełdy, domy maklerskie i wiele innych podmiotów finansowych. Każdy uczestnik systemu bankowego SWIFT musi otrzymać unikalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter i cyfr). Praktykuje się także przyznawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wówczas taki kod ma 11 znaków.

System SWIFT – przedstawiamy kody BIC najpopularniejszych polskich banków

Nawet jeżeli tylko sporadycznie realizujesz przelewy międzynarodowe, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub przynajmniej wiedzieć jak błyskawicznie znaleźć takie dane. Niżej wymieniamy kody BIC kilku znanych banków, prowadzących placówki w Polsce.

– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]