Aktualny kurs dolara. Więcej na nordiqa.com/kurs-usd.html.
W latach 80-tych każdy chciał mieć chociaż kilka dolarów, ażeby wybrać się na zakupy do Pewexu. A w latach dziewięćdziesiątych posiadanie oszczędności w amerykańskiej walucie było wyznacznikiem sukcesu w życiu zawodowym. Współcześnie znaczna grupa internautów robi codziennie zakupy płacąc dolarami, korzystając przy tym z wszechobecnej globalizacji i opcji internacjonalnej wysyłki przedmiotów z najpopularniejszych globalnych sklepów online. Nic zatem dziwnego, iż dolar stał się walutą, która nie budzi już żadnych emocji, a nabyć go można także przez internet, bo od wielu lat w Polsce działają kantory online, które wymieniają dolary na złotówki po nieraz bardziej opłacalnym kursie niż w instytucjach bankowych.
Jak drukowane są banknoty dolarowe?
Nazwa „dolar” pochodzi od terminu “talar”. Taką nazwą określano czeskie monety zawierające 1 uncję srebrnego kruszcu. I faktycznie z początku środkiem płatniczym w Stanach Zjednoczonych Ameryki były monety. Pierwsze banknoty ze znakiem dolara, które w początkowym okresie zyskały sobie niemało adwersarzy, weszły do obiegu dopiero w latach 60-tych XIX wieku jako rozwiązanie kryzysu związanego z niedoborem bilonu. Ciekawostką jest to, iż banknoty dolarowe nie są wyprodukowane z papieru, a z mieszanki włókien bawełnianych oraz lnianych z dodatkiem paru innych komponentów, pozostających utajnione. Nie oznacza to jednakże, że banknoty dolarowe są bardzo wytrzymałe – przeanalizowano, że niższe nominały funkcjonują w obiegu mniej więcej 4 lata, natomiast banknoty o nominale 100$ – do 18 lat. Zużyte banknoty są mielone, a powstały z nich materiał jest przekazywany firmom, które przerabiają je na materiały budowlane. Amerykańskie monety krążą w obiegu aż 3 dekady, lecz są one też na ogół gubione, a nagminnie po prostu wyrzucane przez obywateli USA. Analizy mówią, iż taki los spotyka rokrocznie prawie 62 miliony dolarów w bilonie.
Gdzie szukać kursu dolara?
Dolar to nazwa kilku walut jednak nie nie ma co negować, że kiedy mówimy “dolar” to mamy na myśli dolara amerykańskiego, który w XX wieku był najsilniejszą walutą na świecie i dopiero w ostatnich latach sukcesywnie tracił swoją pozycję. Niemniej jednak wymiana dolara nadal jest ogromny wycinek obrotów na rynku Forex. Zainteresowani aktualnym kursem dolara amerykańskiego mogą w dowolnej chwili sprawdzić jego wartość na przykład na stronach kantorów internetowych, w których kurs walut uaktualniany jest w kilkusekundowych odstępach. Poza tym, można tam porównać cenę dolara z aktualnymi kursami popularnych światowych walut oraz przeanalizować historyczne notowania jego kursu.