Faktoring jest zaliczany do najpopularniejszych aktualnie usług bankowych. Jest adresowany przede wszystkim do firm, które wykorzystują odroczone terminy płatności i boją się stracić płynność finansową. Faktoring pozwala na zdyscyplinowanie partnerów do szybszego uregulowania należności. Oprócz tego jest to również najlepsze wyjście dla przedsiębiorstw poszukujących nowych form pokrycia kosztów wiążących się z ich działalnością. Na czym więc polega faktoring? Czemu jest tak skuteczny? O czym muszą pamiętać przedsiębiorstwa, które postawią na tę metodę finansowania? W jaki sposób ustrzec się możliwych problemów związanych z faktoringiem?
Faktoring dla biznesu – co zyskamy?
Faktoring zwykle utożsamiany jest przede wszystkim z wykupieniem należności firmy przez bank. W istocie okazuje się on połączeniem różnych rodzajów umów, a cesja należności jest tylko jego częścią. Polega on na cesji zobowiązań potwierdzonych fakturą VAT – faktor (zazwyczaj bank) przejmuje zobowiązania od faktoranta, a więc firmy. Oprócz tego zobowiązuje się zagwarantować mu także inne usługi, czyli pomoc w ściągnięciu niespłaconych zobowiązań, prowadzenie rozliczeń czy doradztwo biznesowe. Na charakter umów faktoringowych w naszym kraju rzutują postanowienia prawa spółek handlowych, a także prawa cywilnego.
Faktoring dla biznesu – jak wybrać ofertę?
Oferty poszczególnych banków świadczących faktoring są czasem bardzo różne. Aby uniknąć błędów, których rezultatem mogą być duże problemy, należy starannie przemyśleć każdą z nich. Niezbędne okażą się wtedy specjalne umiejętności, których często zwyczajnie nie posiadamy. Dlatego wybór oferty powinniśmy omówić z doradcą finansowym, który podpowie nam, jak znaleźć bank, jaki zapewni nam najkorzystniejsze warunki. Współpraca z doradcą to wprawdzie dodatkowy koszt, ale zazwyczaj okazuje się, że dzięki niemu ustrzeżemy się strat.