Na https://flobo.io/aktualnosci/co-to-jest-faktura-ustrukturyzowana-i-krajowy-system-e-faktur/ przeczytasz wszystko, co warto wiedzieć o fakturach ustrukturyzowanych.
Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie działać już w październiku 2021 r., lecz ostatecznie przedsiębiorcy na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać trochę dłużej. Projekt ruszył w pierwszym dniu 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym korzystanie z KSeF jest opcjonalne, począwszy od roku 2023 będzie to wymogiem dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z podatku od towarów i usług.
Faktury ustrukturyzowane – ujednolicony format dokumentów
Faktury ustrukturyzowane to innymi słowy dokumenty elektroniczne, które posiadają ściśle określoną strukturę informacji opisanych z zastosowaniem znaczników XML. Ten sposób kodowania zasadniczo mało co mówi człowiekowi, który nie potrafi go odczytać, jednak dla odpowiedniego oprogramowania do wystawiania i rozliczania faktur ten dokument będzie absolutnie zrozumiały. Dzięki temu, iż faktury otrzymują ujednolicony format obojętnie który oprogramowanie do księgowości wykorzystują kontrahenci transakcji, informacje będące składnikami faktury ustrukturyzowanej zostaną rozszyfrowane jednakowo. Jest to istotna zmiana na lepsze zwłaszcza dla biur rachunkowych, które do tej pory na co dzień spotykały się z przypadkami niepoprawnego przeniesienia w programie księgowym informacji z faktur przekazywanych przez klientów w postaci pliku PDF bądź fotografii faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane całkiem wykluczają możliwość pomyłki przy wprowadzaniu danych z faktury przez księgową, a także niepoprawnego ich rozszyfrowania przez technologię OCR.
Używanie Krajowego Systemu e-Faktur podnosi bezpieczeństwo rozliczeń
Każdy właściciel firmy z początkiem stycznia 2021 r. może odebrać oraz wystawić fakturę ustrukturyzowaną za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy zyskują przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, ponieważ mają pewność, iż faktury się nigdzie nie zapodzieją (system przechowuje dane o dokumentach przez 10 lat), są zwolnieni z konieczności wysyłania pliku JPK_FA i wcześniej otrzymają zwrot podatku VAT. Natomiast Ministerstwo Finansów zdobywa narzędzie, które pozwala na silniejszą kontrolę systemu podatkowego, a zatem w większym stopniu przeciwdziała patologiom w obszarze podatku od towarów i usług, akcyzowego i dochodowego. Co istotne, nieodzowność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie przekreśla możliwości korzystania z komercyjnego oprogramowania do księgowania, ale należy dokonać jego integracji z KSeF.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]