Srebro bulionowe – czy warto kupować takie monety lokacyjne?

Potrzebujesz srebra bulionowego? Kliknij tu.

Monety lokacyjne, czyli monety bulionowe, są kolejną opcją dla osób chcących lokować swoje pieniądze w metale szlachetne. Niewątpliwie najpopularniejszym kruszcem także w tym typie inwestycji jest złoto, niemniej jednak w ostatnim okresie coraz więcej państw wybija monety bulionowe ze srebra, które szybko zyskały sobie żarliwych zwolenników, szczególnie pośród inwestorów z niezbyt głębokim portfelem.

Monety bulionowe – srebro jako dobra opcja dla inwestorów

Nie mijamy się z prawdą, jeśli oznajmimy, iż srebrne monety bulionowe są zasadniczo nowością inwestycyjną. Emitowane są w mennicach kilku krajów, i to ledwie od lat osiemdziesiątych XX w. (pojawiły się w pierwszej kolejności w Chinach, w Meksyku oraz w Kanadzie). Choć znane są inwestorom już od prawie 5 dziesięcioleci, ich oferta nie jest nadal tak bogata jak pokrewnych złotych monet. Srebro bulionowe jest jednak wyśmienitym wyborem dla osób potrzebujących zdywersyfikować swoje oszczędności, a które nie mogą pozwolić sobie na inwestycje w platynę czy też złoto lub które boją inwestycji w dużo kosztowniejsze srebrne monety kolekcjonerskie. Z jakiej przyczyny monety bulionowe uważa się za stabilniejszą inwestycję niż monety kolekcjonerskie z identycznego kruszcu? Koszt zakupu monet kolekcjonerskich w roku wprowadzeniu do sprzedaży zawsze zdecydowanie przewyższa cenę metalu szlachetnego, z którego zostały wytworzone. Ma na to wpływ w największym stopniu całkowity koszt wybicia monety (między innymi opracowanie przez artystę indywidualnego wzoru oraz wytworzenie odpowiednich sztanc). Nie bez znaczenia jest dodatkowo to, iż monety kolekcjonerskie sprzedawane są w ograniczanej ilości sztuk, co od razu zwiększa na nie popyt. Nie gwarantuje to aczkolwiek, że z czasem ich wartość będzie sukcesywnie wzrastać! Trzeba mieć na uwadze, iż tak jak każdy przedmiot kolekcjonerski, monety te są warte tyle, za ile zapragnie je nabyć przyszły kupiec. Z kolei monety bulionowe ze srebra pozbawione są aspektu kolekcjonerskiego (ich design odświeżany jest niezmiernie rzadko, a zarazem nie mają ustalonego rocznego nakładu), zatem ich wartość stricte związana jest z aktualną wartością srebra.

Srebro bulionowe – monety nie tylko o nominale 1 uncji trojańskiej

Srebro jest tanim metalem szlachetnym, z tej przyczyny monety lokacyjne z tego kruszcu sporadycznie wybijane są w nominale niższym niż 31,1 g, a więc 1 oz. I choć próba srebra .999 oraz nominał 1 oz to de facto standard dla tych monet, w sprzedaży zamówimy także monety ważące 2 oz, 5 oz, a nawet 500 g. W sklepach oferujących srebro inwestycyjne bez przeszkód dostaniemy znane na całym świecie Liście Klonowe z Kanady, Britannię z Wielkiej Brytanii czy austriackich Wiedeńskich Filharmoników o nietypowym nominale 1,5 euro.

Nasza siedziba:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]