motoreduktory

Motoreduktor – co warto o nim wiedzieć?

Motoreduktor to w najprostszych słowach nierozłączny układ napędowy składający się głównie z silnika i przekładni mechanicznej. Jak pracują motoreduktory i kiedy się je stosuje? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu.

Motoreduktory kupisz bezpośrednio z katalogu producenta

Motoreduktory pomagają skuteczniej wykorzystać elektryczne silniki jako napęd w rozmaitych użyciach w przemyśle. Dzięki przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika zostaje ograniczona nawet do kilkuset razy, przy symultanicznym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Owszem skuteczność przekładni w żadnym wypadku nie jest 100%, toteż zawsze zauważalna jest niewielka różnica między mocą wejściową a mocą wyjściową motoreduktora. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor mogą dodatkowo wchodzić inne elementy jak sprzęgła albo hamulce. Najważniejszą zaletą motoreduktorów jest to, że są to gotowe zestawy, które da się bez trudu znaleźć w katalogu producenta tak, aby ich parametry perfekcyjnie pasowały do wymogów budowanego projektu. Inżynierzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a czasami miesiące, na drobiazgowe pomiary oraz testy poszczególnych zestawów elementów. Zależnie od rodzaju oraz konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do znacznych, średnich albo niewielkich obciążeń, jak również do długotrwałego lub krótkotrwałego czasu pracy.

Motoreduktor, w którym użyto przekładnię kilkustopniową, pozwala otrzymać niesłychanie wysoki zakres przełożeń, wynoszący nawet do kilku tysięcy.

Typy oraz zastosowanie motoreduktorów

Mimo, że motoreduktory mogą być konstruowane z wykorzystaniem różnych typów silników (AC, BLDC, DC oraz bocznikowych), dzieli się je według rodzaju przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Zatem wyróżnia się motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (posiadające przekładnię walcową).

Brak na pewno takiej gałęzi gospodarki, w której nie można by użyć motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to przemysł, spedycja bądź produkcja żywności, motoreduktory wprawiają w ruch przeróżne automaty, takie jak aeratory, linie bagażowe na lotniskach, schody ruchome albo podnośniki. Szerokie spektrum rodzajów zastosowanych w nich silników i przekładni, ich mocy i rozmiarów spowodowała, że ilość możliwych zestawów, jakie dzisiaj oferują najpopularniejsi światowi producenci motoreduktorów, powinno się liczyć już nie w tysiącach, lecz właściwie w milionach.

Nasza siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]