Silniki elektryczne na prąd stały – z czego się składają i gdzie się je stosuje?

Jeśli potrzebujesz zamówić silnik szczotkowy, powinieneś odwiedzić ten adres.

Dużo sprzętów, z którymi stykamy się codziennie i bez których życie byłoby trudniejsze, żeby działać stosuje silniki prądu stałego. Olbrzymie lub malutkie, szczotkowe czy też bezszczotkowe, te silniki zrewolucjonizowały nasze życie, lecz przeciętny obywatel zazwyczaj nie wie, jak działają te urządzenia, ani z jakich elementów składają się.

Silnik elektryczny na prąd stały – zasługa najlepszych inżynierów XIX wieku

Rolą silników na prąd stały jest wytworzenie energii mechanicznej z elektrycznej. Jak informuje ich nazwa, zasila je prąd, w którym kierunek i zwrot transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego typu znane są od prawie dwustu lat i nie są zasługą konkretnej osoby. Do ich opracowania, dalszych modyfikacji i w efekcie ich dopuszczenia do ogólnego zastosowania w wszelkiego typu urządzeniach, przyczyniły się wynalazki i badania czołowych inżynierów połowy XIX w., jak między innymi Michael Faraday, Zénobe Gramme i Moritz Jacobi. Silniki elektryczne prądu stałego złożone są ze nieruchomego stojana, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi tworzy się pole magnetyczne, rotora, komutatora oraz szczotek. W dzisiejszych czasach powszechnie używane są również silniki bezszczotkowe, które głównie ze względu na brak tej często ulegającej awarii części, są postrzegane za bezpieczniejsze, dużo trwalsze, i są generalnie cenione za cichą pracę orazswoją niezawodność.

Gdzie używa się silników prądu stałego?

Stwierdzenie, iż silniki na prąd stały są stosowane zasadniczo wszędzie to nie przesada. Jeśli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz CD/DVD bądź korzystasz w notebooku z dysków HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia użyto bezszczotkowego silnika. Silniki elektryczneprądu stałego są częścią samochodzików czy pociągów sterowanych na odległość, czyli zabawek, które uwielbialiśmy jako dzieci i które pewnie podarujemy również naszym pociechom. Silniki tego typu wprawiają w ruch duże i mniejsze pompy hydrauliczne nieodzowne w licznych branżach przemysłu, np. produkcyjnej, budowlanej i wydobywczej. W bliskiej przyszłości, za sprawą silników DC samochody elektryczne będą powszedniością, a już teraz te silniki poprawiają naszą mobilność, ponieważ bez nich nie działałyby modne rowery elektryczne, segwaye i hulajnogi. Silniki prądu stałego wykorzystują również miłośnicy elektroniki do realizacji własnych zautomatyzowanych modeli z zakresu robotyki i mechaniki.

Chociaż silniki elektryczne na prąd stały o niedużej mocy bez problemu można nabyć w sklepach hobbystycznych czy z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego wykorzystania dostępne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących wysokie jakościowo silniki od uznanych marek.

Nasza siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]