szalunki Kraków, szalunki Peri, wypożyczalnia szalunków

Niezbędne elementy budowlane – szalunki

Deskowanie, czyli innymi słowy szalunki, to chwilowe konstrukcje pozwalające na wznoszenie murów budynków. Z reguły używa się ich w przypadku wylewania murów z betonu – wówczas są one potrzebne do tego, by należycie je ukształtować i nie dopuścić do rozlewania się kompozytu. Poza tym szalunki wykorzystuje się również w trakcie stawiania budynków murowanych, gdzie ich użycie pozwala na wykonanie przelotów na bramy, okna i drzwi. W tym wpisie objaśniamy, z czego wykonane są obecnie szalunki i jakim sposobem mogą zdobyć je inwestorzy.

Szalunki z drewna, sklejki bądź metalu

Klasycznym rodzajem szalunków jest konstrukcja sporządzona z mocnych sklejek zespolonych ze sobą za pomocą gwoździ bądź drewnianych desek, którą można wykorzystać powtórnie po rozebraniu. Demontaż takich szalunków jest jednakże kłopotliwy – większa część inwestorów i wykonawców stawia więc zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – struktur służących do szybkiego i łatwego rozkładania oraz składania. Tego rodzaju szalunki mogą być wytworzone ze sklejki, metalu lub drewna, a także łączyć w sobie dwa albo trzy materiały. Zazwyczaj jednakże stosuje się sklejkę – przeważnie z takich gatunków drewna jak topola czy brzoza, a strukturę łączą głowice ze stali bądź aluminium, narożniki, belki i łączniki.

Wynajęcie szalunków – nie ma potrzeby ich kupować?

Podmioty cyklicznie parające się pracami budowlanymi dysponują swoimi szalunkami. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów, którzy planują planujących wybudować jeden obiekt oraz zespołów, które zwykle oferują odmienne usługi. Zakup wszystkich modułów koniecznych do skonstruowania szalunku byłby całkowicie nieodpowiedzialny finansowo . Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wynajem szalunków.

Nasza siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]