Czym są badania psychologiczne kierowców?

Chcesz sprawdzić, komu zlecić badania psychotechniczne Bielsko? Na co czekasz? Koniecznie skieruj się na www.badaniabielsko.pl.

Na bezpieczeństwo na szosach w największym stopniu rzutują umiejętności obsługujących poruszające się po nich auta. Naprawdę istotne jest to w przypadku kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek oraz autobusów. W ich sytuacji istotne są tak kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego powodu kierowcy z takich zawodów w myśl przepisów muszą regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto zatem napisać na ten temat kilka słów. Jak często powinny być przeprowadzane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Badania psychotechniczne kierowców – na czym się opierają?

Badania kierowców muszą być wykonywane co pięć lat. Ta zasada nie dotyczy z kolei specjalistów, którzy ukończyli 50 lat – powinni bowiem przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania osobowości. Mają one postać konwersacji z badanym, w trakcie której odpowiada on na zadania dotyczące wyborów w skrajnych przypadkach. Kolejna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie przeprowadzane są badania na specjalnych urządzeniach, podczas których sprawdzana jest zdolność szybkiego reagowania, podzielność koncentracji, percepcja szybkości czy widzenie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychotechnicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa wizytę z psychologiem, który w jej czasie informuje go, czy zaliczył badanie. Co istotne, musimy pamiętać, iż nie dla każdego ich rezultaty okażą się pozytywne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy jednak nieco podnieść. Jak? W sieci dostępne są różne filmy prezentujące działanie maszyn, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by zawczasu przekonać się, jak one funkcjonują.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]