Jak wyglądają psychologiczne badania operatorów?

Skieruj się tu jeżeli potrzebujesz zamówić badania operatorów Bielsko Biała

Badania psychologiczne znacznej części z nas kojarzą się z trwającą długi czas i naprawdę wnikliwą rozmową prowadzoną przez lekarza specjalistę, który chce zgłębić nasze rodzinne relacje. Okazuje się jednak, że takie badania znajdują również zastosowanie chociażby w czasie określania zdolności do pracy osób, które chciałyby wykonywać zawód operatora dźwigu bądź innego typu maszyny budowlanej.

Badania operatorów: na czym polegają?

Badania psychologiczne operatorów maszyn budowlanych nie różnią się znacznie od tych, jakie zobowiązani są przejść zawodowi kierowcy. Obejmują więc dokładny wywiad, który zbiera psycholog, testy temperamentalne oraz osobowościowe, testy inteligencji oraz testy aparaturowe. Bez wątpienia testów nie należy się obawiać. Do ich wypełnienia trzeba podejść w sposób otwarty. Liczy się szczerość i dokładność udzielanych odpowiedzi. Natomiast testy aparaturowe zdają się mieć szczególne znaczenie w wypadku osób chcących zostać operatorem maszyn budowlanych. Dzięki nim ocenić można szybkość reakcji kandydata. Określając ją sprawdzamy, czy dana osoba będzie potrafiła w dość szybki sposób reagować na dynamicznie pojawiające się w pracy sytuacje. Testy aparaturowe oceniają też predyspozycje do widzenia przestrzennego, koncentracji uwagi oraz oceny prędkości obiektów pozostających w ruchu. Wszystko to ma w wypadku operatorów maszyn budowlanych bardzo duże znaczenie.

Badania operatorów: kto zajmuje się ich wykonywaniem?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane może wykonać jedynie psycholog, który zdobył uprawnienia psychologa transportu, a do tego wymagane jest odbycie uzupełniających studiów podyplomowych. Należy wiedzieć, że badanie psychotechniczne musi być okresowo powtarzane. Należy tego pilnować, w przeciwnym razie można utracić uprawnienia do wykonywania zawodu. Przestrzegający przepisów pracodawca powinien odsunąć od pracy pracownika, który nie posiada aktualnych badań psychotechnicznych.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]