Konserwacja i wymiana okien zabytkowych – zleć to specjalistom

Sprawdź, gdzie nabyć zabytkowe okna, wejdź na https://www.oknostol.com.pl/okna/okna-zabytkowe/.

Okna zabytkowe zwykle prezentują się znacznie korzystniej niż te wytwarzane współcześnie więc są niewątpliwą ozdobą budynków. Względy wizualne to oczywiście ich nie jedyna zaleta, zaś na ich cenę w dużym stopniu wpływa również metryka. Podobnie jak inne przedmioty zabytkowe, również okna muszą być konserwowane w myśl przepisów – ich renowacji nie powinniśmy przeprowadzić samodzielnie z zastosowaniem kupionych w sklepach surowców. Czym jednak wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto ma uprawnienia, by wykonać te prace?

Cechy okien zabytkowych

Okna zabytkowe zwykle mają więcej zdobień niż nowoczesne. Nie są również uchylane, a to powoduje, iż potrzebne stają się lufciki, dzięki którym możemy wentylować lokal. Okna zabytkowe, jak już wspomnieliśmy, wykonane są zwykle z drewna – materiału, który ma sporo atutów, lecz wymaga częstej konserwacji, a poza tym nietrudno go uszkodzić. Dlatego tak ważne są kwalifikacje osób naprawiających okna zabytkowe.

Komu zlecić renowację okien zabytkowych?

Okna zabytkowe zwykle mają konstrukcję skrzynkową, a ta wymaga dużych kwalifikacji – ten typ okna cechuje się bowiem użyciem wielu, dziś już rzadko spotykanych, sposobów. W związku z powyższym, także najlepsi specjaliści nie powinni serwisować okien zabytkowych, kiedy nie mają uprawnień potwierdzających ich kwalifikacje, które zostały nadane przez konserwatora zabytków – w innym wypadku mogą otrzymać dotkliwe kary.

Nasza siedziba:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]