Wybieramy kaski na motor

Więcej o kaskach motocyklowych na www.legato-motocykle.pl/pol_m_Dla-Motocyklisty_Kaski-motocyklowe-152.html.

Każdy miłośnik jednośladów wie, że fundamentem posiadania minimum ochrony podczas jazdy jest nałożenie kasku. Nieistotne, czy używamy motocykla od czasu do czasu, czy jest on naszym jedynym środkiem transportu – na każdy przejazd musimy zabrać ze sobą kask motocyklowy, gdyż takie zobowiązanie narzuca nam kodeks drogowy. Złamanie go kończy się nałożeniem mandatu oraz punktów karnych, jednakże może mieć również znacznie groźniejsze konsekwencje – w razie wypadku prowadzący (bądź jego pasażer) nie posiadający kasku narażeni są na ciężkie urazy, a nieraz i śmierć.

Czym różnią się poszczególne rodzaje kasków motocyklowych?

Kaski motocyklowe odróżniają się od siebie designem i przeznaczeniem. Są 4 podstawowe typy kasków:
Kaski crossowe, czyli kaski enduro albo off-road, to kaski zapewniające wysoki poziom bezpieczeństwa, które używane są do jazdy w terenie. Charakteryzują się lekkością, brakiem szybki oraz bardziej opływową konstrukcją. Żeby go używać trzeba kupić również w gogle.
Kaski otwarte nie posiadają wcale części chroniącej żuchwę – skorupa chroni wyłącznie górną część czaszki. Nie ważą wiele, ale nie zapewniają dużego poziomu ochrony, więc rekomendowane są dla osób przemieszczających się na motorach rozwijających niską prędkość (np. cruisery) oraz na skuterach.
Kaski szczękowe – ich nazwa wywodzi się od tego, iż posiadają mobilny (opuszczany i podnoszony) element części żuchwowej. To powoduje, że są nader komfortowe – da się w nich bez trudu zaczerpnąć powietrza, rozmawiać z kimś, czy napić się kawy bez konieczności zdejmowania kasku.
Kaski integralne są wszechstronne i tym samym bodajże najczęściej wybierane przez kierowców, gdyż można je wykorzystać do jazdy na skuterze, jak i na motorze szosowym, sportowym. Ich charakterystyczną cechą jest jednolita budowa, co sprawia, że są one uznawane za bardzo bezpieczne, natomiast niezbyt komfortowe.

Jak kupować kask na motocykl?

Szukając kasku na motocykl miejmy na uwadze, iż po polskich drogach można jeździć wyłącznie z kaskami mającymi homologację, więc dopytajmy o to zawsze przed kupnem. Co więcej zwróćmy uwagę m.in. na to czy interesujący nas kask prawidłowo przylega do głowy, czy wyściółka sprawnie odprowadza wilgoć oraz czy jego ciężar nam pasuje i nie wywołuje dyskomfortu.

Nasza siedziba:
Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]