Są niezbędne do tego, by sprawdzić, czy dany człowiek jest wstanie podjąć pracę jako kierowca wózka tudzież innego pojazdu. Choć wielu kandydatów się ich boi, jeśli nie mamy zaburzeń psychiatrycznych, ich zaliczenie nie powinno sprawić nam większych kłopotów. Jak zatem wyglądają badania operatorów urządzeń? Na co powinniśmy się przygotować?
Jak wyglądają badania operatorów?
W początkowej części testu kandydat otrzymuje stworzony przez psychologa kwestionariusz. Musi w nim odpowiedzieć na pytania związane z działaniem w różnych, zwłaszcza trudnych sytuacjach. Po przeczytaniu ankiety przyszłego kierowcy, specjalista będzie potrafił określić, jak sprawnie reaguje na nerwy oraz przetestować jego sprawność intelektualną lub dojrzałość społeczną. Treść formularza jest zależna od profesji kandydata. Pierwszy etap badania operatorów często powoduje ogromny stres, ale jej przejście nie jest problemem.
Psychologiczne badania operatorów
Drugi etap badania operatorów odbywa się z wykorzystaniem specjalnie skonstruowanych przyrządów. Poszczególne testy sprawdzają takie cechy jak refleks oraz podejmowanie decyzji w przypadkowych sytuacjach. Powinniśmy pamiętać, że czasem ten element badań może nie być przeprowadzony. Tak się stanie, jeśli potencjalny operator w rozmowie przyzna się do nie najlepszego samopoczucia lub test wykaże, że przed wizytą w przychodni spożył napój alkoholowy. Badanie może być wówczas odłożone na inny termin albo – gdy przyczyną jest alkohol – także odwołane.
Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała
Mob.: 608 315 680
E-mail:
[email protected]