Badania wysokościowe – sprawdź czy możesz pracować na wysokości?

Badania wysokościowe Bielsko Biała - usługi na miarę waszych potrzeb.

Za pracę na wysokości uznaje się wykonywanie czynności na wysokości przekraczającej trzy metry nad podłogą czy gruntem. Dotyczy to zatem robót przede wszystkim budowlanych, ale także pracowników wykonujących roboty remontowo–budowlane, elektryków i przedstawicieli wielu innych branż. Na czym polegają takie badania?

Co kontrolują badania wysokościowe?

Praca na wysokości, mimo iż zgodnie z przepisami BHP powinna być wykonywana z używaniem odpowiednich akcesoriów, jest szczególnie niebezpieczna, w związku z tym badania wysokościowe mają na celu niedopuszczenie do jej wykonywania osób, dla których może wiązać się z zagrożeniem. Pracy takiej nie powinny wykonywać osoby mające skłonności do zawrotów głowy, cierpiące na zaburzenia równowagi bądź mające problemy ze wzrokiem. W obręb badań wysokościowych wchodzi więc kompleksowa diagnostyka z zakresu laryngologii (co ma wykryć kłopoty z równowagą i błędnikiem), okulistyki oraz neurologii. Badania wykonuje się poddając badanego prostym testom przy zastosowaniu odpowiednich urządzeń. Podczas badań można również wykryć choroby do tej pory niezdiagnozowane, będące zaś poważnym przeciwwskazaniem do robót na wysokości, poddanie się im ma więc szczególne znaczenie. Nie należy obawiać się, iż konieczne będzie poświęcenie na te badania wiele czasu, ponieważ jest możliwość przeprowadzenia wszystkich testów nawet w ciągu jednego dnia.

Badania wysokościowe – jak długo są ważne?

Badania wysokościowe należy wykonać przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, ale nie oznacza to, że wystarczy wykonać je tylko raz. Pamiętając, iż w czasie pełnienia obowiązków mogą pojawić się kłopoty ze zdrowiem, a także, iż taki jest obowiązek nakazany przez prawo, badaniom wysokościowym trzeba poddawać się co dwa-trzy lata. Pracownicy, którzy mają więcej niż pięćdziesiąt lat, są zobowiązani natomiast wykonywać je co roku.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]