Geneza bólu pleców

Wejdź na https://www.vitberg.com/info/bol-plecow-i-kregoslupa.html, aby znaleźć informacje o bólu pleców na dole

Nawracający ból kręgosłupa między łopatkami, w odcinku lędźwiowym czy piersiowym pomału staje się normalnością dla sporej części populacji. Dziś jest to dolegliwość, z którą borykają się nie tylko ludzie w starszym wieku. Znikoma aktywność fizyczna połączona z siedzącą pracą skutkuje tym, iż bólu tego rodzaju doświadczają również młodsze osoby.

Geneza bólu pleców

Ból kręgosłupa może mieć dużo źródeł. Jego pojawienie się np. w odcinku piersiowym często związane jest z układem nerwowym, szczególnie jeśli doświadczany jest jako ból promieniujący w stronę barku oraz ramion. Ból kręgosłupa piersiowego może też informować o rozwijaniu się zmian reumatycznych czy chorób narządów wewnętrznych, dlatego jego leczenie zaczyna się między innymi od wykluczenia tego typu przyczyn. Natomiast ból między łopatkami, jak również ból w odcinku lędźwiowym często jest następstwem przeciążenia struktury kręgosłupa (mięśni, więzadeł bądź ścięgien przykręgosłupowych), wynikającego na ogół z przestawiania przedmiotów o znacznej masie lub wadliwą postawą. Taki ból przeciążeniowy nierzadko jest zaniedbywany, gdyż ustępuje po odpoczynku, jednak może on być symptomem początków dyskopatii (przepukliny dysku). Rzecz jasna ból pleców bywa też następstwem różnorodnych stanów zapalnych oraz urazów nierzadko tak drobnych, że wracamy do nich pamięcią dopiero w trakcie rozmowy z lekarzem.

Nie ignoruj bólu pleców

Bólu kręgosłupa nie można zaniedbać i należy natychmiast umówić się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. Rozpozna on orientacyjnie rodzaj i źródło bólu, po czym wystawi skierowanie do odpowiedniego lekarza specjalisty, który zaplanuje najlepszy kierunek terapii. Nie powinno się jednakże czekać, aż pojawi się ból pleców. O kręgosłup trzeba dbać na co dzień, także wtedy, gdy nie sprawiał dotychczas problemów. Dlatego lekarze zalecają regularną aktywność fizyczną, utrzymanie właściwej wagi, a także pamiętanie o poprawnej postawie np. w trakcie pracy przy komputerze. Naprężone mięśnie grzbietu i karku można też rozluźnić dzięki masażom rehabilitacyjnym lub za sprawą sprzętu do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż wibracjami wzmacnia mięśnie, co minimalizuje bóle przeciążeniowe, a także stymuluje cyrkulację krwi i limfy.

Nasza siedziba:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]